Tesla bojuje s ohňom a čelí petícii

Zvýšil sa počet samovznietených batérií
Hoci je spoločnosť Tesla považovaná za jednu z najmodernejších a najrevolučnejších, ani ona sa nevyhne príležitostným problémom. V poslednom čase sa s nimi stretáva čoraz viac, ako napríklad nedávna nevydrená prezentácia novej verzie pick-upu Cybertruck, ktorý síce neovplyvnil predaj, no v každom prípade nešlo o nič príjemné, či dávnejšie správy o nebezpečnosti ich autopilota. Tento krát sa opäť začínajú objavovať prípady s horiacimi elektrickými batériami.
Generálny riaditeľ Elon Musk sa obhajuje tým, že média z toho robia oveľa väčšie „haló“, než ako to v skutočnosti je. Tvrdí, že pri iných automobilkách došlo k rovnakým incidentom, tak prečo sa všetci zmeriavajú práve na Teslu. Ide o dobrý argument, no na druhej strane proti nemu stojí fakt, že väčšina z nich sa týkala práve ich automobilov.horiace auto.jpg
V čom je problém?
Prečo vlastne k takému niečomu dôjde? Dôvodov môže byť niekoľko, od náhleho prívalu energie pri náraze, až po prehriatie. K výbuch počas aktívneho používania zvyčajne dôjde pri prekročení odporúčaných testovaných parametrov. Hlavnou témou sú však samovoľné vznietenia strojov, ktoré sú práve v pokoji. Lítium, ktoré sa v akumulátoroch nachádza, sa zapáli z jedného z troch dôvodov – prítomnosť kvapaliny, skrat, alebo pre jeden článok z milióna, spontánne.
Zabrániť sa tomu teda, aspoň zatiaľ, nedá. Nehovoriac o tom, že uhasenie takéhoto požiaru je veľmi namáhavé a zdĺhavé. V priemere treba na to treba asi 12 000 litrov vody a viac, čo naozaj nie je málo.nabíjacia stanica Tesly.jpg
NHTSA zahájilo vyšetrovanie
Akoby toho nebolo dosť, Národná bezpečnostná správa cestnej premávky vyhlásila, že v januári tohto roku dostala petíciu, ktorá urgentne upozorňovala na neočakávané zrýchľovanie áut značky Tesla a žiadala formálne vyšetrovanie. Podľa slov inštitúcie malo dôjsť až k 110 spôsobeným zrážkam a 52 zraneniam. Išlo o situácie, kedy auto samo od seba zvýšilo rýchlosť, ako na diaľniciach, tak aj pri parkovaní v garážach a na verejných priestranstvách. Skúmanie sa bude týkať Modelu S, Modelu X a Modelu 3. V ohrození stiahnutia je tak vyše 500 000 vozidiel.