Máte vyšší rozpočet na kúpu okien? Dajte šancu hliníkovým

Ktoré okná sú vašim favoritom? Alebo ktoré uprednostňujete a páčia sa vám? Pretože ako vieme, dnešný trh ponúka najrôznejšie možnosti, najčastejšie sa jedná o okná plastové, hliníkové či drevené. A stále populárnejšia sa stáva aj kombinácia týchto materiálov, hlavne čo sa týka plastu a hliníka. Pretože hliník poskytuje oceniteľné vlastnosti- vysokú odolnosť a životnosť, hoci hlinikove okna cena m2 býva spravidla trochu vysoká a u plastových okien je tá cena naopak nižšia.

Okno, deti

Najčastejšie z dôvodu prístupnej ceny sa v mnohých prípadoch stretávame s oknami plastovými. Tie sa stali pomerne spoľahlivou klasikou. Majú možno trochu obmedzený dizajn, hlavne čo sa týka veľkosti a tvaru okien, majú priemernú životnosť, za to ale dosť dobré izolačné vlastnosti z hľadiska udržovania teplota v interiéri. A majú jednoduchú údržbu.

Kto chce ale od svojich okien niečo viac a hľadá najmä nadštandardný, atraktívny dizajn nehľadiac na vyššiu investíciu, ten by sa mal jednoznačne orientovať na hliník, respektíve na hliníkové rámy.

Tieto prichádzajú na rad v prípade, ak napríklad máte záujem o nadrozmerné alebo väčšie sklenené výplne. Hliníkové rámy hoci môžu byť elegantné a štíhle, dokážu udržať veľké sklá. Výsledkom teda môžu byť okná s estetickou konštrukciou, kde však budú jasne dominovať veľké sklenené výplne. A rovnako sú hliníkové rámy vhodnou voľbou aj pri tvarovo neštandardných či dokonca extravagantných riešeniach.

Ale s hliníkom sa spájajú aj ďalšie oceniteľné vlastnosti. Známy je napríklad pre svoju odolnosť. Tým pádom rámy nepodliehajú korózii, odolávajú aj náročným a extrémnym vonkajším podmienkam a tento typ okien má najvyššiu životnosť, tá sa niekedy uvádza na 100 rokov. A podobne ako u tých plastových, vravíme aj tu o nenáročnej starostlivosti.

Mladá žena, okno

Ktorá možnosť je teda lepšia?

  • To samozrejme záleží na individuálnych preferenciách. Pokiaľ máte stanovený vyšší rozpočet, hliníkové typy okien sú veľmi atraktívnou voľbou s bezkonkurenčne dlhou životnosťou.