Lietajúca autá už nie sú len vo filmoch

Jednou z takýchto vecí je nepochybne aj lietajúce auto, už ste o ňom počuli? Na svete je skutočné auto, ktoré lieta a ktoré má za sebou už aj prvý let. Poďme si ho trochu predstaviť.

Prvé lietajúce auto uzrelo svetlo na Slovensku, pracovali na ňom dlhých 25 rokov dvaja Slováci – Juraj Vaculík a Štefan Klein s odborníkmi, a spolu sa im  tento nápad podarilo uskutočniť. AeroMobile 3.0 je lietajúci automobil, ktorý v sebe spája dva odlišné stroje a tým je prispôsobený na dopravu automobilovú ale aj leteckú. Jazdí na benzín a zaujímavosťou je, že veľkostne sa dá zaparkovať na bežné parkovacie miesto. Jeho spotreba ako auta je 8l/100 km a dokáže prejsť 875 km, spotreba ako lietadla je 15l/h a jedna plná nádrž mu vydrží na len v dĺžke 700 km. Celková váha tohto lietajúce automobilu je 450 kg. Dokáže pristávať a vzlietnuť aj na nie práve najrovnejších povrchoch vďaka variabilnému uhlu nábehu krídla.

malé lietadlo

AeroMobile 3.0 je v s sebe plnohodnotne spája dva stroje – automobil a malé lietadlo. Má v sebe zabudovaný systém nasadenia padáku ako aj autopilota, takže vývojári mysleli skutočne na všetko. Jeho nasledovník AirCar, ktorého má na svedomí rovnako Štefan Klein spolu so svojim tímom, má za sebou už aj svoj prvý skutočný let, ktorý zvládol bez akýchkoľvek problémov v dĺžke 80 kilometrov pri rýchlosti 170km/hod., pričom mu táto cesta trvala približne 25 minút. Takúto trasu teda zvládla trikrát rýchlejšie ako bežné auto. Lietajúci AirCar sa od pôvodného AeroMobilu 3.0 líši nielen vzhľadom, ale aj spôsobom transformácie z lietadla na auto.

športové auto

Budeme takýto výdobytok využívať aj my? Autor celého projektu Štefan Klein sa vyjadril, že ich AirCar nie je určený pre zaľudnenú strednú Európy, v ktorej je dopravná infraštruktúra rozvinutá dostatočne. Očakáva skôr využitie v krajinách, kde je infraštruktúra na nižšej úrovni no zároveň je tam potrebný presun na dlhšie vzdialenosti. Dostávame sa do doby, kedy si budeme môcť vybrať presun štýlom, aký nám bude vyhovovať viac. Pre presun rýchlejší zvolíme lietadlo, pre bežnú cestnú premávku si lietadlo zmeníme v priebehu dvoch minút na auto.