Impregnácia dreva by mala byť pri drevenom nábytku samozrejmosťou

Drevo si získalo srdcia mnohých ľudí nielen na Slovensku ale aj vo svete. Už naši predkovia si stavali domy a chaty z dreva, pretože poznali všetky jeho výhody. Vo svete sa s dreveným nábytkom a dekoráciami zasa pýšia Škandinávci. Drevo je totiž výborný stavebný či nábytkársky materiál a používa sa na výrobu drevodomov, postelí, stolov a stoličiek, rôznych skriniek, príboru, záhradných a interiérových doplnkov. Okrem nábytkového priemyslu si drevo čoraz viac nachádza svoje miesto aj v móde a módnych doplnkoch vo forme kabeliek, motýlikov, hodiniek či okuliarov. Drevo má teda veľmi všestranné použitie a málokto dá na drevo dopustiť.

dřevo

Avšak aby drevo spĺňalo svoju úlohu na 100% je potrebné mu venovať aj náležitú pozornosť. Týka sa to najmä tých častí dreva, ktoré sa nachádzajú v exteriéri. Vonku na drevo totiž pôsobia poveternostné vplyvy, dážď, mráz, sneh a rôzny biologický škodcovia. Drevo treba pred týmito nežiadúcimi elementami chrániť a využíva sa na to tzv. impregnácia dreva. Impregnácia dreva je akýmsi ochranným náterom proti spomínaným škodcom, červotočom, vplyvom počasia a tiež aj proti plesniam.

Impregnácia dreva zabezpečí jeho hĺbkovú ochranu

Drevený nábytok, altánok, hojdačky a podobne odolávajú náporom počasia, UV žiareniu či škodcom dennodenne. Z času na čas im však treba venovať čas a dopriať im hĺbkovú ochranu. S impregnáciou dreva a povrchovými nátermi sa to dá docieliť pomerne ľahko. Stačí si vybrať kvalitný náter a aspoň raz za rok všetok drevený nábytok poriadne ponatierať. Impregnácia dreva sa pritom môže naniesť štetcom alebo valčekom iba na zdravé, suché a dobre vyzreté drevo. Na takomto dreve bude jeho účinnosť dlhodobá. Ak však máte starší nábytok, ktorý nebol ešte nikdy impregnovaný, tak impregnačný náter je možné nanášať po dôkladnom odstránení predchádzajúcich náterov. Tiež je potrebné odstrániť choré či spráchnivené časti dreva, aby bola impregnácia dreva čo najúčinnejšia.

impregnace dřeva

Zvýraznenie krásy dreva zabezpečí lazúra

Ak ste svojmu nábytku dopriali hĺbkovú ochranu pomocou impregnácie dreva, môžete ešte zvýrazniť jeho krásu. Prirodzené črty a rysy dreva zvýrazníte pomocou priesvitných lazúr. Lazúry však nemajú iba okrasnú funkciu ale tiež dokážu vytvrdiť povrch dreva a zvýšiť odolnosť proti zašpineniu. Ak naopak chcete zakryť nedokonalosti dreva, tak použite farebné nátery. Týmto spôsobom sa šikovne a nenáročne zbavíte všetkých nedokonalostí.
Ak vás drevo zaujíma a chceli by ste sa dozvedieť o jeho starostlivosti viac, neváhajte navštíviť internetovú stránku www.carodreva.sk. Načerpáte tam množstvo inšpirácie ako sa o drevo správne postarať.