Cudzie jazyky, prečo sa ich učiť?

Štúdium cudzím jazykov je veľmi prospešné pre každého človeka. Stretávame sa s tým, že učeniu sa cudzích jazykov sa dnes nevenujú len mladí. Množstvo dospelých si precvičuje mozgové závity a memoruje sa cudzie slovíčka. Naopak, niektoré materské školy zoznamujú deti s základmi angličtiny či iného cudzieho jazyka. Stáva sa, že čím viac nás do niečoho nútia, tým máme k tomu väčší odpor. Čo by nás malo motivovať k študovaniu jazykov?slovníky.jpg
Ak ovládate iný jazyk, máte obrovskú výhodu, čo sa týka cestovania. Jedným z najpoužívanejších jazykov je angličtina, s ktorou sa stretnete na každom letisku. Už nebude pred sebou vidieť neznáme nápisy. V cieľovej destinácii si určite budete chcieť pozrieť zaujímavosti tohto miesta. Tento cieľ vám pomôžu dosiahnuť domáci obyvatelia, ale ako budete s nimi komunikovať, keď nebudete ovládať rovnaký jazyk? Samozrejme, nemusíte byť profík, stačí, ak sa budete vedieť jednoducho vyjadriť. Komunikovať sa dá používaním jednoduchých alebo zložitejších slov. Tie jednoduché vám postačia. Takto viac spoznáte kultúru danej krajiny, zvyky a tradície, o ktorých si neprečítate v knihách či internete.
Poznanie cudzích slov vám určite pomôže aj počas študovania na vysokej škole. Pri písaní prác budete potrebovať zdroje, a tie nemusia byť len vo vašom jazyku. Vo vašej bibliografii sa bude veľmi pekne vynímať názov cudzojazyčnej knihy.
Máte obľúbeného zahraničného autora? Knihy v pôvodnom jazyku sú o trochu lepšie ako ich preklad. Prečo je to tak? Jednoducho, každý jazyk má špecifické výrazy, ktoré sa prekladajú komplikovane a niekedy to až nie je možné. Lenže, aby ste tieto výrazy ovládali v cudzom jazyku, musíte byť na vysokej úrovni. Každý jazyk obsahuje frázy, ktoré spoznáte hlbším štúdiom.
Ďalším dôvodom môže byť, že chcete trénovať svoj mozog. Učením sa ho udržujete aktívny a vo forme. Pri zapamätávaní slovíčok si cibríte pamäť a pri aplikácii, čo je komunikácia, podporujete svoj spoločenský život. V dnešnej dobe je dôležité nezabudnúť sa s ľuďmi rozprávať tvárou v tvár, nie si písať cez sociálne siete.vlajky.png
   Ako sa učiť, okrem? Možností je celá kopa.

  1. Existujú kurzy, kde vás vyučuje učiteľ. Výhodou je, že ste v skupine a to sa výborne hodí na vzájomnú komunikáciu.
  2. Zúčastnite sa výmenného pobytu! Vyberiete si krajinu, kde sa používa jazyk, ktorý chcete zdokonaľovať alebo sa učiť, dĺžku pobytu… Okrem jazyka, spoznáte krajinu, fauna a flóru a kultúru daného národa. Ochutnáte miestne špeciality, spoznáte domácich, nájdete si nových priateľov.
  3. Inou možnosťou je kúpa kníh, učebníc, prípadne CD-čiek. Rovnako existujú webové stránky zamerané na výuku cudzích jazykov či online doučovania. Takéto učenie je flexibilné, prispôsobíte si ho podľa svojho voľného času, čiže budete samouk.