Za zrkadlom dokonalosti

Moderná doba nám zaklopala na dvere a ľudstvo si môže povedať, že výdobytky modernej technológie a najnovšie objavy nám zaručili cestu do sveta fantázie. Dokázali sme, že krídla zvierat sú živé, vyrobiť negatívnu hmotu, a dostať raketu do vesmíru, ale nevieme prestať. S čím? Svet vedy už dávno nie je jediným svetom fantázie. Oveľa modernejší sa skrýva v médiách. Keďže žijeme v 21. storočí a doba sa nenávratne posúva dopredu sme nútený týmto novodobým trendom žiť. Dennodenne sme vystavený neuveriteľnému tlaku, ktorý chod tejto spoločnosti vyžaduje, a tak hľadáme únik, ktorý nás aspoň na chvíľu dostane preč. A pustí do sveta, ktorý vyzerá tak neuveriteľne snovo. Vtedy na scénu života prichádza hobby, ktoré nás prinúti vypnúť. Či už ide o zberateľstvo, umenie, šport či hru človek pri tom zrelaxuje. Hľadáme možnosť vypnúť, a tak sa púšťame do života v počítačovej hre.

hráč

Každý sa rád hraje, hra je jedna z najprirodzenejších ľudských činnosti líšiaca sa zvykmi, kultúrou aj tradíciami. Podstata je však stále rovnaká. Novodobým fenoménom, ktorý hýbe týmto svetom je počítačová hra, ktorá poskytuje vnemy pre všetky zmysly a zlepšuje predstavivosť. Tam môžu byť niekým iným. Veď kto by nechcel mať život ako z PC hry. Pri lepšej grafike je tam všetko jednoduchšie a dokonalejšie. Dovolím si však tvrdiť, že je to najväčší zabijak detskej mysle, ktorý nemálo krát skresľuje realitu. Detská myseľ však ešte nie je natoľko vyvinutá, aby dokázala rozoznať virtuálnu predstavivosť od skutočnosti. Hoci je to za účelom zábavy, ale detský mozog sa na hru určitým spôsobom naladí, a tak prestáva vnímať svet okolo seba. Ak si dieťa robí na počítač stále väčší a väčší nárok môže dôjsť k problému. Ak je hra napríklad príliš násilná. Mozog dieťaťa si vytvorí určitý kontext, ktorý začne chápať ako normu.

vítězství

Občas je to zdravé zresetovanie hlavy a liek na každodenný stres. Keď si však hobby meníme so závislosťou nastáva skrat. Vytvoríte si dokonalého hrdinu, predstavu seba samého a či už sa vidíte ako hrdina, ktorý zachránil svet, zločinec vylupujúci banku alebo bohatý šejk, ktorému patrí celé mesto. Nie ste to skutočne vy! V tom vytvorenom svete môžete byť nesmrteľný aj nepremožiteľný, žiadaný alebo bohatý, realita býva iná. A keď sa s tým nedokážete vyrovnať vyhľadávate tento svet stále častejšie a častejšie zakrývate to zresetovaním alebo vašim koníčkom stávate sa však závislým pomaly, ale isto to prestáva byť iba hobby.

virtuální realita

Tie dva svety sú však tak vzdialené, že nemôžu existovať oba. Je to akoby čarodejník nechal vyčarovať krásneho jednorožca a potom ho nechal zmiznúť. Je to nadprirodzená nereálna vec, ktorá v živej realite nemá čo robiť. Preto ak nevieš tieto dva svety rozlišovať, vzdaj sa toho nereálneho. Nechaj tak virtuálny svet a začni konečne žiť ten reálny. Je síce horší, ale je tvoj. virtualita, ti totiž reálny život nenahradí Ale podstatné je čo si myslíš ty. Pretože na to, aby si spoznal svet musíš najprv spoznať seba.