Skúsili ste už bojové umenie?

Slovo bojovať vzniklo už dávno a je tu do dnes. Bojovalo sa už v starovekom Egypte, Ríme, či Grécku. Boli na to vyhradené rôzne hry obkolesené hlučným publikom a vládcom ríše. Bol to zvyk už do nedávna a dnes patrí medzi najsledovanejšie športy v dejinách ľudstva, no býva často tiež terčom narážok na nezmyselné „búchanie si do tváre“. Nie je to však celkom pravda, bojové umenie má niečo do seba a určite to nie je len o zbití svojho súpera.

boxování

Box
Box je ako keby matka všetkých bojových umení. Ide o náročnú pozíciu v stoji, pri ktorej sa bránite a zároveň udierate len svojimi rukami. Na nich sú vždy dokonale obviazané ruky bezpečnostným obväzom a na nich nasadené špeciálne rukavice, aby súper „prežil“ zápas. Celá taktika spočíva v rôznych technikách udierania do hlavy, hrude a brucha, kde je vyslovene zakázané používať iné časti tela, než sú ruky (lakte nie sú povolené). Miesto, kde sa boj odohráva sa nazýva ring a je obkolesený pružnými gumami do tvaru pravidelného štvorca. Niekto si pomyslí, že tento šport sa naučí každý, no po prvom tréningu je jasné, že sa zmýlil. Box ma dlhú históriu a oplatí sa ju preštudovať a konečne dať zelenú tomuto nepochopenému športu.

wrestling

MMA
MMA (Mixed Martial Arts) alebo po slovensky zmiešané bojové umenie je veľmi sledovaným športom aj tu na Slovensku. Ide o zmiešanie najlepších prvkov a techník bojových športov, medzi ktoré patrí hlavne box, thajský box, brazílske jiu jitsu a iné. Súperi bojujú v uzavretom osemuholníku v stoji a neskôr sa svojho súpera snažia zhodiť na zem a používať rôzne praktiky a chmaty, ktorými si zaistia víťazstvo. Množstvo zápasov končí odpískaním k.o., kedy sa súper vzdá. Najznámejšia je tzv. gilotína, ktorou je vlastne uškrtenie protivníka rukami alebo triangel – uškrtenie nohami. Súperi samozrejme bojujú podľa pravidiel a vždy si pred aj po zápase prajným gestom ukážu, že to nie je naozajstný boj, ale obyčajný zápas, v ktorom vyhráva ten lepší.