Neželaný nájomníci bytu – šváby

Stačia neporiadni susedia, neporiadok v pivniciach, alebo vlhká bytovka a o nepríjemnú spoločnosť v byte máte postarané. Malé zvieratká, ktoré vám značne znepríjemnia život sú postrachom mnohých ľudí.

šváb

Šváby – pamätajú dinosaurov.
Šváby sú na tejto planéte oveľa dlhšie než ľudstvo. Je to jeden z najprispôsobivejších tvorov na svete. Počas miliónov rokov sa prispôsobili klimatickým zmenám, živlom a aj jedom proti nim. Stále sa vyvíjajú a nezničí ich ani radiácia. Smrteľná dávka radiácie pre švába je 20 krát vyššia než pre človeka. Šváb dokáže žiť asi týždeň bez hlavy, neumrie z toho, že stratil hlavu, ale z toho, že sa nemá ako najesť. Zbaviť sa takto odolných návštevníkov môže byť naozaj veľký problém.

hmyz

Máte doma švábov?
Zistiť prítomnosť švábov je dosť náročné. Zo svojho úkrytu vychádzajú v noci, keď je naokolo pokoj a kľud. Ale postačí ak mokrú handru položíte na pokojné tmavé miesto vo vašom byte. Počkajte pár hodín. Šváby milujú vlhko, ak po čase nájdete pod handrou tento hmyz máte problém.

Vyžeňte šváby z bytu.
Na švábov sa neustále vynachádzajú nové a nové prípravky, ktoré ich hubia. Ak ale nechcete hneď siahať po agresívnej chémii urobte pár opatrení, ktoré možno donútia šváby k odchodu.
Jedlo
Všetky potraviny poriadne uzatvárajte do boxov a pravidelne vynášajte smeti. Prezrite či vám nepreteká vaňa, práčka, alebo nevlhne roh miestnosti. Opravte všetky závady v byte. Šváby obľubujú vlhké miesta. Ak nebudú mať čo jesť a ak si nenájdu miesto, kde by sa usídlili pôjdu zas ďalej.

kohoutky

Chémia.
Kyselina boritá
Zmiešajte túto kyselinu s jedným žĺtkom, zo zmesi vytvarujte guličky a rozložte ich po byte (hlavne do tmavých kútov, za nábytok,…) Kyselina boritá má schopnosť paralyzovať švábov hneď ako sa jej dotknú. Nakoľko je tento hmyz veľmi zvedavý isto sa jej dotkne.

Borax
Zmiešajte 3 diely boraxu a jeden diel cukru. Zmes následne použite rovnako ako kyselinu boritú.
Pri chemickej snahe zbaviť sa švábov dajte pozor na domáce zvieratá a deti. Mohli by sa dostať k nástrahám a odniesť si to na vlastnom zdraví či živote.