Japonský dozorca odporúča Nissanu pokutu vo výške 22 miliónov dolárov za zaplatenie Ghosnu

Hlavný Japonský trhový dozorca v utorok uviedol, že odporúča, aby pre známu spoločnosť Nissan bola udelená pokuta približne okolo 22 miliónov dolárov za nedostatočné vykazovanie kompenzácií bývalého predsedu Carlosa Ghosna.
Pokuta by sa vzťahovala na štyri finančné roky od apríla 2014 do marca 2018, uviedla vo vyhlásení trhová strážna komisia pre dohľad nad cennými papiermi a burzami.Interiér v Nissane.jpg
Ghosn bol v novembri minulého roka v Tokiu zatknutý pre obvinenia z finančného zneužitia, vrátane podhodnotenia jeho platu o približne 9,1 miliárd jenov za obdobie takmer desať rokov a dočasného prevodu osobných finančných strát do kníh Nissanu. Sám odmietol previnenie.
Z dôvodu premlčanej lehoty Nissan nezodpovedá za nedostatočné vykazovanie pred finančným rokom, ktorý sa začína v apríli 2014, informoval úradník SESC tlačový briefing. Japonský finančný regulátor, Agentúra pre finančné služby, prijme konečné rozhodnutie o pokute.
Pokuta vo výške 2,4 miliardy jenov by bola podľa SESC druhá najväčšia pokuta v Japonsku za falošné vykazovanie v účtovnej závierke spoločnosti, za pokutu 7,3 miliardy jenov uloženú spoločnosti Toshiba v roku 2015.
Nissan vo vyhlásení uviedla, že odporúčania SESC berie vážne. „Vyjadrujeme najhlbšiu ľútosť zúčastneným stranám za akékoľvek spôsobené problémy. Budeme pokračovať v úsilí o posilnenie riadenia a dodržiavania predpisov vrátane zabezpečenie presnosti zverejňovania informácií o firme,“ uviedla JP organizácia.
Úradník informoval novinárom o tom, že Nissan na základe svojho vyšetrovania uznal nepravdivé správy.Japonská vlajka.jpg
Nový výkonný riaditeľ firmy Nissan Makoto Uchida sa v prvý deň v úlohe 2. Decembra zaviazal opraviť ziskovosť a povedal, že kľúčom k dosiahnutiu tohto cieľa bude stanovenie realistických cieľov, pretože Nissan sa pokúša urobiť čistú prestávku od vedenia Ghosna.