Dnešné deti

V tomto článku nechcem nikoho urážať, ani zhadzovať, idem čisto len porovnávať dobu. Určite to každý z nás pozná, aspoň tí starší, ktorí si pri spomienkach na svoje detstvo vybavujú hranie v piesku, pobehovanie po ihrisku a podobne. Dnes? Keď sa prechádzam po meste, tak skoro všetky ihriská sú prázdne a nikde nie je vidieť žiadne deti.
Tak ale všetci dobre vieme, čím je to spôsobené. Všetko sa nahradilo mobilmi alebo tabletmi. Dnes má mobil už skoro každé šesťročné dieťa, pričom ja som v ich veku hrávala raz za týždeň hada na Nokii.

vítězství

Čo všetko sa zmenilo?

  1. Hry

Toto súvisí s tými telefónmi. My sme sa ako malí hrávali na schovávačky, alebo aj na strielacie hry, no v skutočnosti. Dnes si deti nainštalujú aplikáciu a tam si strieľajú ostatných koľko chcú. Takisto sme chodili hrávať futbal každý víkend, to už bola tradícia. Stačila nám lopta, a mali sme zábavu na celý deň.

kamarádi

  1. Tresty

V minulosti dostali deti trest, aby nemohli ísť von, alebo boli poslané aspoň do kúta, alebo svojej izby, aby si uvedomili čo spravili. Čo však urobia rodičia dnes, aby potrestali svoje dieťa? Vypnú wifi, alebo mu vezmú mobil alebo tablet.

  1. Nočné mory

Teraz nemám namysli sny, ale situácie, ktoré boli pre deti ako nočné mory. V milosti to bolo to, keď sme sa za niekoľko korún kúpili plastovú pružinu. Vždy nám však vydržala najviac tak 10 minút, a potom sa zamotala tak, že sme ju už nedokázali vrátiť do pôvodného stavu. A dnes? Dnešné deti zas nenávidia keď sa im zamotajú slúchadlá do uší, čo vlastne je už aj vyriešené, keďže do módy zas prichádzajú bezdrôtové slúchadlá.

  1. Povolanie

V minulosti mali deti obrovské ambície. Každý chcel byť doktorom, kozmonautom, policajtom. A dnes si každý vyberá povolanie, podľa toho koľko zarobí, a podľa toho, či je to povolanie náročné. Takže každý už chce byť len bloger alebo YouTuber, kedy do práce v podstate ani nemusí nikam chodiť.

fotbal

  1. Chodenie von

V minulosti nás matka ťahala domov. Dnes však ťahajú maminky svoje deti von. A to niekedy naozaj doslova.