Cesty vedia potrápiť, kde sa sťažovať?

Bývam na meste, kde vedie len jedna cesta z jedného smeru a jedna cesta zo smeru druhého. Tým mám na mysli to, že neexistuje žiadna obchádzka. Vlastne jedna áno, no to by som musel absolvovať päťdesiatkilometrovú trasu namiesto pätnásťkilometrovej. To sa mi zdá trošku veľa, aj keď som to zopárkrát urobiť musel. Asi pred rokom, sa na jednom úseku na tejto jednej ceste k môjmu domovu, robila nejaká iracionálna rekonštrukcia. Prečo iracionálna? Pretože tej ceste nič nebolo. V porovnaní s ostatnými úsekmi, bola priam ukážková. Aj napriek tomu, z nej bol vyfrézovaný asfalt. Tieto práce boli urobené asi na dvoch kilometroch v celku. Preto musel byť na jednej aj na druhej strane semafor. Čo si myslíte? Za aký čas som prešiel vzdialenosť jedného kilometra? Ak ste úplnou náhodou odpovedali, že minimálne za hodinu a štyridsať minút, tak ste odpovedali správne. Presne toľko pri trval presun po jednom kilometri. Zápchy boli proste neskutočné.
cesta medzi kopcami.jpg
Po týždni, čo to takto bolo, som to nevydržal a začal kontaktovať príslušné orgány. Verte, neverte, dva dni mojej snahy spôsobili to, že na mieste nestáli semafory, ale v krízových častiach dňa, teda počas špičky, tam boli normálne živí policajti. Tým vám chcem povedať, že veci sa dajú naozaj riešiť. Otázkou však je, ako, kde, kedy a s kým.

Viackrát som sa stretol s tým, že ľudia netušili, kam majú v takýchto prípadoch volať. Preto som sa rozhodol napísať tento článok. Podľa mňa je totiž veľmi dôležité, aby ste vedeli, čo v takomto prípade robiť.
žlté čiary na ceste.jpg

  • Takže, ak neviete, či daná cesta patrí pod obec, pod mesto, pod samosprávny kraj alebo pod NDS ( národná diaľničná spoločnosť), neváhajte kontaktovať najbližší mestský úrad alebo vytočte číslo na informácie priamo na ministerstvo dopravy. Tam vám musia povedať, pod koho cesta spadá.
  • Keď to budete vedieť, volajte na príslušné miesto teda do obce, do mesta alebo do VUC.
  • Ak sa bás budú snažiť odbiť jednou vetou, vypýtajte si mailový kontakt, kde sa môžete sťažovať oficiálne.
  • Veľmi pomôže, ak budete mať situáciu na danej ceste zdokumentovanú. Natočte si zápchu, odfoťte miesta, ktoré môžu poškodiť auto a tak ďalej.
  • Ak by nepomohlo nič, tak volajte opäť na ministerstvo a podajte oficiálny podnet. V tomto bode vás odmietne už len málokto. Verte mi. Vidíte? Nič komplikované a ani nereálne.