Vznik kŕčových žíl predstavuje neželaný kozmetický stav, väčšinou na našich nohách. Okrem toho však predstavujú zdravotné riziko, pretože majú blízko k tematike, akou je ochorenie ciev. Pri téme krcove zily http://www.venasum.com/stranky/ochorenia-zil/krcove-zily.php vravíme konkrétne o hromadení krvi v cievach, čím v nich vzniká tlak a väčšinou v dolných končatinách vznikajú tieto neželané estetické metličky, pri vyššom štádiu väčšie varixy.
Problémy s cievami sa nemusia dotýkať spravidla len starších ľudí. Vznik metličiek a varixov je zasa častejšou doménou žien, hoci výnimku netvorí ani cca 20 % mužskej populácie, ktorá má tieto príznaky. Častejšie u žien sú prvotnými príznakmi menšie fialové žilky na povrchu kože, následne až vznik väčších kŕčových žíl, prípadne sfarbenie kože. Poznávacím faktorom u žien ako aj mužov je pocit tlaku v nohách, ich bolesť, opuchnutie a nepríjemné kŕče, najmä v noci.
Na čo si dať treba pozor?
V takomto prípade sa musíme vyhnúť sedavému životného štýlu a polohám, v ktorých dlhodobo sedíme alebo stojíme. Polohy je vhodné meniť a dávať si odporučenú telesnú rozcvičku. Škodlivým faktorom je aj tesné oblečenie a obuv na vysokých podpätkoch. Aj pri tomto druhu ochorenia je častým vinníkom fajčenie, no takisto následky, ktoré so sebou prináša nadváha. Nepriaznivo na tento stav pôsobí tiež horúca kúpeľ, respektíve teplá voda.
- Pokiaľ sa vzniknutý stav nebude liečiť, môže prísť k zápalu žíl, k väčším bolestiam a v neposlednom rade k neschopnosti chodiť na vlastných nohách.
Ak sa tieto problémy riešia včas, existuje našťastie niekoľko funkčných typov liečby. Tá môže byť injekčná alebo v známych prípadoch vravíme o operačnom zákroku.
- Ak ide o moderný typ operácie (napríklad ultrazvukom), celý proces dokáže byť bezbolestný. Populárnou metódou je tiež odstránenie týchto „nadbytočných žíl“ z povrchu kože použitím laseru.